Frucom Yetkilileri İzmir’de

Üzümün Taksonomisi
Ekim 1, 2019

21 Ekim 2019 Pazartesi günü Ege İhracatçı Birlikleri toplantı salonunda Frucom yetkililerinin geldiği bir toplantı yapıldı. Bu toplantıya danışmanlığını yaptığım Sungift Uzunoğlu Tarım adına katılım sağladım. Toplantıda yaşananları anlatmadan önce size Frucom hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum.

FRUCOM, Kurutulmuş Meyve, Yenilebilir Kuruyemiş, İşlenmiş balık ve İşlenmiş meyve ve sebzelerin Avrupa Birliği ve dışındaki ülkelere ticaretinin güvenli ve kaliteli olmasını amaçlayan bir kuruluştur. 30 Nisan 1960’da kurulan Frucom Avrupalı ​​bir ticaret birliği olarak kuruldu. Frukom adına genel sekreteri Anna Boulova ve kıdemlı gıda politikası danışmanı Romalilar Vorss katıldı.

Bu toplantıda Anna Boulova karşılıklı ortak çalışma ve bilgi aktarımının önemine değindi. Yorum ve önerileri dinleyen genel sekreter her türlü fikre açık olduklarını ifade etti.

Zirai teknik konulara da değinilen toplantının ilerleyen dakikalarında mikotoksinler ve okratoksin a üzerine de konuşuldu. Özellikle kuru üzüm ve kuru incir de sorun oluşturan bu kansorojen maddeler hakkında biraz daha detaylı bilgiler vermek istiyorum. Mikotoksinler bazı mantarlar tarafından üretilen ve tarımsal ürünler içinde biriken zehirli maddelerin genel adıdır. Okratonsin a ise kuru üzüm ve incirde karşımıza en çok çıkan ve denetlenen bu zehirli maddelerden bir tanesidir. İşte bu zehirli maddelere karşı Avrupa Birliği’nin katı kuralları oluşmaya başlamış ve denetimler daha da sıkılaşmıştır. 1990’lı yıllardan beri bilinen bu zehirli maddelere karşı tedbirler ve uygulamalar her geçen yıl sertleşmektedir. Kuru üzümde okratoksin a ya karşı yapılan mücadeleden umutlu oldukarını ve iyi sonuçlar aldıklarını dile getiren Frucom yetkilileri bu alanda kısmi başarının varlığını kabul ettiler.

Toplantının devamında ayrıca tarımda kullanılan ilaçların izlenebilirliği ve güncel bilgilerin paylaşılması hakkındaki veri tabanlarının tanıtımını yaptılar. Bu bilgiler için bizlerin de katkıda bulunmamızı istediler.

Bu şekilde devam eden toplantı bir hayli verimli geçti. Tüm Dünya olarak hem ticari ilişkilerimizi düzenlemek hem de insan sağlığı açısından tedbirler almak amacı ile bu tür kuruluşlarla olan toplantıların hayliyle de ortak çalışmaların önemi çok yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir